Hem Avukat hem de noter

Görme engeli nedeniyle zor zamanlar yaşayan ve buna rağmen hukuk fakültesini bitiren İlham Kahraman, 20 yıldır avukatlık mesleğini yapıyor.

Doğuştan görme engelli olan 48 yaşındaki Kahraman, azmi ve gayretinin yanı sıra başarısıyla hem genç meslektaşlarına hem de engelli bireylere örnek oluyor.A

Kahraman, “Braille” alfabesini artık kullanmadığını belirterek, “Günümüzde her şey bilgisayar. Bir evrak tarandığında üzerinde ne yazıyorsa bilgisayar bize okuyor. Ekrana yazdıklarımız da bize okunuyor. Biz de işimizi rahatlıkla hallediyoruz.” diye konuştu.

“Türkiye’de ilk görme engelli noterlik belgesini aldım”

İlham Kahraman, Hukuk Fakültesi’ni bitirdiği yıllarda görme engellilerin noter olamadığını ifade ederek, şunları kaydetti:

“Noter olabilmek için sağlık raporu aldığınızda herhangi bir organınızda bozukluk olmaması gerekiyordu. Biz de bunun üzerine hukuki mücadeleye başladık ve ‘Görme engelli bir avukat mesleğini yapıyorsa neden noterlik yapamasın’ diyerek hareket edip gerekçemi bunun üzerine kurdum ve 4 sene uğraşarak 2002’de Noterler Birliği’nden noterlik belgesini almayı başardım. Türkiye’de ilk görme engelli noterlik belgesini aldım. Görme engelliler yüksek lisans yapamıyordu, o konuda da mücadele ettik ve 1993’te o olayın da ortadan kaldırılmasına vesile olduk. Bunlar insana zevk veren unsurlar, mesleğimizin daha cazip olduğunu hissettiriyor.”

İstanbul Barosu’na kayıtlı avukat olarak 20 yıldır mesleğini keyifle yaptığını anlatan Kahraman, aynı zamanda ara buluculuk da yaptığını bildirdi.